baner
omnie     foto wydarzenia spiderstart
prasa wyprawy galeria kontakt (23kB)
fly Counter
 
facebook linkedin youtube
azja viking europe
Pl forselected
Poniżej przedstawiam kilka wyskoków, wypadów i wyjazdów, wycieczek odbytych na Zielonej Wyspie...

Jednodniowa wycieczka do miasta Donegal oraz na najwysze klify na wyspie
 Slieve League 650m n.p.m. Góra ta znajduje się nad samym brzegiem oceanu atlantyckiego i jest częścią rozciągających się po nim, najwyższych w republice klifów.

Jednodniowa wycieczka do Derry oraz górę Mount Errigal 750m n.p.m.
Miasto Derry słynie z tego, że miało tam miejsce wydarzenie historyczne zwane Bloody Sunday. 30 stycznia 1972 roku podczas pokojowego marszu protestacyjnego przeciwko prawu umożliwiającemu internowanie każdego Irlandczyka podejrzanego o 
terroryzm oraz przeciwko zakazowi organizowania demonstracji i zgromadzeń publicznychi zrzucono brytyjskich spadochroniarzy, którzy otworzyli ogień do protestantów zabijając 14 osób. Zespół U2 stworzył piosenkę upamiętniającą te wydarzenia dzięki, której świat o tym pamieta.

Jednodniowy wyjazd na górę Croagh Patrick 764m n.p.m. Góra nosi imię świętego Patryka. Według wierzeń święty spędził na niej 40 dni w 441 r., modląc się i powstrzymując od jedzenia w czasie wielkiego postu. Istnieje parę legend na temat tej góry. Jedna głosi, że przy tej okazji przepędził wszystkie węże z wyspy, inna zaś mówi o tym, jak wygonił stąd przebrane za ptaków złe duchy za pomocą dzwona św. Brygidy oraz pokonał starego boga Lugh.

Góry Mourne
Góry te otoczone są pięknymi pagurkowatymi krajobrazami. Mają granitową strukturę i leżą w regionie Down. Należą do powstałego jako pierwszy parku narodowego w Północnej Irlandii. Do najwyższych gór zalicza się Slieve Donard 850m n.p.m. oraz Slieve Commedagh 767m n.p.m.